انواع دیاگ خودرو
  • انواع دیاگ خودرو

دیاگ Launch X-431 PAD V

دیاگ ماکسی سیس مدل MS909

دستگاه دیاگ لانچ مدلx431 pro

دیاگ لانچ مدل x-431 PAD III v2.0

دیاگ ماکسی سیس مدل MS919

دیاگ خودرو ماکسی سیس مدل MS908SP

دیاگ Launch X-431 PAD VII

دیاگ ماکسی سیس مدل MSULTRA

دیاگ خودرو ماکسی سیس مدل MSELITE

دیاگ لانچ مدل X-431 PRO3

انواع دستگاه دیاگ

انواع دستگاه دیاگ

انواع دستگاه دیاگ خودرو در چند سال اخیر بین متخصصان مکانیک خودرو بسیار محبوب شده است. پیدا کردن نمونه هایی از دیاگ خودرو برای انجام یک عملیات دیاگ خوب در کمترین حالت خود نیازمند آگاهی کلی درباره ی انواع دستگاه دیاگ خودرو و نوع کاربری آن ها است . فروشگاه اینترنتی آی تی اروند با توجه به دسترسی بدون واسطه به بازار جهانی و امکان واردات انواع دیاگ با نازل ترین قیمت بازار برای شما عزیزان در این مقاله قصد دارد اطلاعات کلی را درباره ی انواع دستگاه دیاگ خودرو در اختیار شما عزیزان قرار دهد تا با خیال راحت تر اقدام به خرید این محصول بسیار محبوب کنید . برای مشاهده ی انواع دستگاه دیاگ خودرو و استعلام قیمت خرید تک و عمده می توانید به سایت فروشگاه اینترنتی آی تی اروند مراجعه کنید یا اینجا کلیک کنید .

دیاگ ها در اوایل دهه ی 80 وارد صنعت خودرو سازی شدند تا به جای اینکه تعمیرکاران مجبور باشند تمام قطعات خودرو را به صورت جزء به جزء بررسی کنند . تنها با استفاده از این محصول بسیار کاربردی به به بررسی خودرو و عیب یابی آن به روشی نوین می توانند از مشکلات آن آگاه شوند. با انجام عملیات دیاگ در عیب یابی خودرو به راحتی می توان در انرژی ، زمان و هزینه های بررسی و تعمیر خودرو صرفه جویی کرد .

به منظور بهینه کردن عملیات دیاگ در خودرو ها کامپیوترهای هوشمندی قرار داده شد که سنسور های حیاتی مربوط به سیستم برق و سیستم ترمزها ، گیر بکس و سنسور های مربوط به امکانات رفاهی و بسیاری از سنسور های دیگر توسط این کامپیوترها هدایت می شود . برای بررسی هر کدام از این سیستم ها توسط دیاگ کافی است کامپیوتر مرکزی خودرو را از طریق درگاه های به خصوصی به انواع دستگاه دیاگ خودرو متصل کرد . در ادامه درباره ی این پورت های مخصوص بیشتر صحبت خواهیم کرد.

طرز کار دیاگ ها در واقع به این صورت است که اطلاعات مربوط به هر کدام از این سنسور ها را از کامپیوترها استخراج می کند سپس این این کدها را تحلیل و بررسی می کند و نتیجه را بر روی صفحه نمایش نشان می دهد . در واقع می توان به دیاگ ها نام کد خوان را هم اتلاق کرد زیرا دیاگ در واقع کد های تعریف شده برای هر سیستم را می خواند و آن ها را با کدهای از قبل تعریف شده در حافظه ی خود مقایسه می کند .

ممکن است برای شما هم این سوال به وجود بیاید که دیاگ ها به کدام قسمت در خودرو متصل می شوند . انواع دستگاه دیاگ خودرو برای اتصال به خودرو ها باید به درگاه های به خصوصی متصل شوند که به آن ها OBD  گفته می شود . این پورت ها در خودرو در جاهای ثابتی قرار دارد اما در برخی خودروها می تواند جایگاه متفاوتی داشته باشد. به طور معمول این پورت ها را در زیر داشبورد قرار می دهند .

انواع دستگاه دیاگ خودرو نیز به دو دسته تقسیم می شود. اسکنر ها یکی از این دسته های است که بسیار هوشمند تر و حرفه ای تر هستند و برای متخصصانی که با خودرو های لوکس و هوشمند تر سروکار دارند بسیار مناسب تر است .

 تا اینجا متوجه شدیم که انواع دستگاه دیاگ خودرو به چه صورت اطلاعات مربوط به سنسور های هر بخش از خودرو را دریافت می کند و به نمایش می گذارد . مرحله ی بعدی تجزیه و تحلیل این اطلاعات است . باید در نظر داشته باشید اطلاعاتی که توسط انواع دستگاه دیاگ خودرو به نمایش گذاشته می شود به صورت کدهایی است که تجزیه و تحلیل آن ها کار ساده ای نیست و متخصصان حوزه ی مکانیک هستند که می توانند این کد ها را بخوانند و بهترین تصمیم گیری را برای پیش برد عملیات تعمیر خودرو تشخیص دهند .  هر تشخیص اشتباه در این عملیات و همچنین تصمیم گیری نادرست می تواند عملیات تعمیر خودرو را به تعویق بی اندازد و همچنین هزینه ی اضافی را برای کاربران به وجود بیاورد .

 

چه مواردی در یک دیاگ قابل بررسی است ؟

انواع دستگاه دیاگ

اینکه چه چیزی توسط یک اسکنر دیاگ قابل رویت است وجه تمایز بسیار خوبی در بین دیاگ های موجود در بازار ایجاد می کند . یک دیاگ خوب با توجه به پایگاه داده ی عظیمی از کد های خطا و دلایل ایجاد این کدها در اختیار کاربران متخصص قرار می دهد . یک فرد متخصص و یک مکانیک حرفه ای به راحتی می تواند تفاوت این کدها را از هم تشخیص دهد و هر کدام از آن ها را به طور کامل تجزیه و تحلیل کند تا عیب خودرو را ریشه یابی کند . بسیاری از دیاگ ها این قابلیت را در اختیار کاربر قرار می دهد که که سنسور های خودرو را به صورت دستی یا MANUAL  تغییر دهند و برخی از خطاهای ایجاد شده را پاک کنند . البته باید توجه داشت این آخرین مرحله از رفع عیب این سنسور ها است و در صورتی که متخصص خبره تشخیص دهد که قطعه از نظر فیزیکی هیچ مشکلی ندارد و این خطا واقعی نیست .

از جمله سنسور هایی که می توانند توسط دیاگ ها عیب یابی و بررسی شود مشکلات برقی خودرو و سنسور های مهم از جمله سنسور های حیاتی و مهم ی مثل سنسور اکسیژن و همچنین سنسور کاتالیزور، سنسور های ABS است . اگر خودرو شما برقی باشد می توانید انتظار داشته باشید دیاگ پارامتر های مربوط به گیربکس خودرو را نیز بررسی و عیب یابی کند . البته بد نیست بدانیم هر اندازه که خودرو پیچیده تر طراحی شده باشد این امکان را که کد های بیشتری از آن تو وسط دیاگ استخراج شود را در اختیار کاربر قرار می دهد و در نقطه ی مقابل خودرو هایی که اساس آن ها مکانیکی تر و ساده تر طراحی شده باشد کد های محدودی را در اختیار متخصصین قرار می دهد .

این نکته را فراموش نکنید برای اینکه بتوانید جلو سودجویان و کلاه برداران را در بازار خودرو بگیرید به راحتی می توانید با انواع دستگاه دیاگ خودرو و یک عملیات دیاگ زدن ساده کیلومتر واقعی خودرو را مشخص کنید . این مزیت دیاگ آن را بیش از پیش در چشم عموم محبوب کرده است .