خرید هندزفری بی سیم

نکاتی که قبل از خرید هندزفری بی سیم باید بدانیم

از یک کالای لوکس  تا یک وسیله ضروری هیچ کس نمی تواند انکار کند که چقدر به حداقل یک جفت هندزفری  نیازمند است و در واقع، صنعت هدفون و هندزفری تنها در سال 2020 حدود 34.8 میلیارد دلار درآمد داشته است ودر یک سال به میزان 514.5 میلیون دستگاه فروش رفته است و شرکتهای بی شماری از غولهای فناوری تا شرکت های نوپا در این صنعت با هم رقابت می کنند و برنده شدن در این رقابت بستگی به نواوری ها و امکانات پیشرفته ای است که این شرکتها در محصولاتشان قرار می دهند. هندزفری های وایرلس جزیی جدا نشدنی از زندگی روزانه شده اند و معمولا از انها در هنگام رفتن به محل کار یا هنگام ورزش یا فعالیتهای روزانه استفاده می کنیم. بنابراین اگر علاقه مند به گوش دادن  به موسیقی یا کتاب صوتی هستید، حتما به فکر خرید هندزفری بی سیم می افتید.  

وقتی نوبت به خرید هندزفری بی سیم می رسد با وجود صد ها نوع هندزفری با امکانات مختلف، انتخاب مشکل می شود. برای همین باید بدانید که دقیقا دنبال چه چیزی می گردید وچه انتظاراتی از هندزفری خود دارید پس باید به نکاتی در مورد خرید هندزفری وایرلس توجه کنید که درادامه بررسی می کنیم.

کیفیت و تاخیر صدا

خرید هندزفری بی سیم

همیشه کیفیت صدا و پخش موسیقی و واضح بودن مکالمه یکی از موارد مهم هنگام خرید هندزفری بی سیم به شمار می رود. کیفیت صدا در هندزفری به کدک های صوتی که نرم افزارهایی که برای رمزنگاری داده صوتی روی یک دستگاه و رمزگشایی ان در دستگاه دیگر است، بستگی دارد و شما باید به این مورد توجه داشته باشید که هم نرم افزار پخش موسیقی و هم هندزفری از این کدکها پشتیبانی کنند  تا صدایی عالی و با کیفیت و مورد دلخواه شما را ارائه دهند.پس توجه کنید که هنگام خرید هندزفری بی سیم ، ان از چه کدکی پشتیبانی می کند. می‌کنند، بنابراین خرید یک جفت هندزفری که فقط از SBC، aptX یا LDAC پشتیبانی می‌کنند،وقت هدر دادن است . اگر ابتدایی ترین مدل ها فقط با SBC کار می کنند، و به علت محدود بودن سرعت انتقال صدای خوبی ارائه نمی دهد. اگر کاربر اپل هستید، بررسی کنید که آیا هندزفری مورد نظر از AAC پشتیبانی می کند یا خیر. دستگاه‌های اپل فقط از SBC و AAC با کیفیت بالاتر پشتیبانی گوشی  اندروید دارید پس دنیا به کام شماست. آخرین نسخه‌های اندروید از اکثر کدک‌های صوتی از جمله Hi-Res aptX HD پشتیبانی می‌کنند.

در هنگام خرید هندزفری بی سیم  تاخیر در صدا هم باید مد نظر قرار بگیرد این مورد در هنگام گوش دادن به موسیقی  متوجه این نمی شوید ولی اگر گیمر یاعلاقه مند به فیلم و سریال هستید ممکن است متوجه هماهنگ نبودن صدا و تصویر شوید که ممکن است حتی در هندزفری های بسیار باکیفیت هم وجود داشته باشد ولی این میزان بسیار کم است. تاخیر صدا به نرم افزار و سخت افزارهای هندزفری بی سیم و دستگاه شما بستگی دارد.

ارگونومی هندزفری ها

خرید هندزفری بی سیم

یکی از مواردی که باید در هنگام خرید هندزفری بی سیم باید به ان توجه کرد این است که ایا برای استفاده روزانه و طولانی مدت راحت است یا نه، پس وقتی می خواهید برای خرید هندزفری بی سیم اقدام کنید، دقت کنید که سری های ان در گوشتان راحت است یا در صورت تحرک در گوش به راحتی باقی می ماند. مورد دیگر اندازه  سری های هندزفری است که معمولا از جنس سیلیکون و خیلی کوچک یا خیلی بزرگ  هستند ویا در گوش شما را کامل نمی پوشانند وشنیدن صدای موسیقی راحت نیست یا در گوش به راحتی جا نمی گیرند و می افتند. پس هنگام خرید هندزفری بی سیم توجه کنید که دارای چند سری اضافه باشد که بتواند مناسب با گوشتان انها را تعویض کنید.

خرید هندزفری بی سیم

مصرف انرژی و باتری

خرید هندزفری بی سیم

هنگامی که به خرید هندزفری بی سیم مبادرت می کنید یکی از مهمترین مواردی که باید مد نظر داشته باشد باتری و مقدار مصرف و نگهداری شارژ در هندزفری است. اکثر سازندگان هندزفری بی سیم ادعا دارند که مقدار زمانی که یک هندزفری می تواند موسیقی پخش کند سه تا پنج ساعت است ولی در استفاده واقعی  این زمان 20 درصد کمتر است. البته میزان صدا یا ولوم روی عمر و میزان شارژ تاثیر می گذارد هرچه ولوم صدا بلند تر باشد مصرف باتری بیشتر است.

فناوری بلوتوث

خرید هندزفری بی سیم

یکی از دلایل خرید هندزفری بی سیم به علاوه نبودن سیم های مزاحم و برد کوتاه ، وصل شدن ان به دستگاه های مختلف از طریق تراشه های بلوتوث است که هندزفری را با سرعت به دستگاههای دیگر متصل می کند که هرچه نسخه بلوتوث بالاتر باشد ارسال داده ها با سرعت بیشتری انجام می پذیرد درنتیجه صدا با کمترین تاخیر به گوش شما می رسد . که به محض روشن کردن دستگاه بلوتوث می توانید از هندزفری خود استفاده کنید.

قابلیت حذف نویز یا ENC

خرید هندزفری بی سیم

یکی از قابلیتهای یک هندزفری با کیفیت، قابلیت ENC یا حذف نویزهای محیطی است که در صورت تمایل در زمان خرید هندزفری بی سیم بررسی کنید که هندزفری مورد نظر شما این قابلیت را داراست. حذف نویز می تواند در هنگام مکالمه خیلی کاربردی است زیرا به راحتی می توانید صدای طرف مقابل را به راحتی در محیط شلوغ بشنوید یا می توانید درهنگام مدیتیشن یا مطالعه بدون اینکه حواستان پرت شود به موسیقی گوش بدهید. شما می توانید این قابلیت را در هندزفری تنظیم کنید یا ان را غیر فعال کنید.

کنترل های لمسی یا دکمه ای

خرید هندزفری بی سیم

هنگام خرید هندزفری بی سیم نکته ای که باید به ان توجه کنید وجود پدهای کنترلی به صورت لمسی یا دکمه ای روی ایرپاد های هندزفری است و اینکه ایا به راحتی در دسترس هستند یا نه و یا سرعت عمل دارند . این مورد در هندزفریهای ارزان قیمت وجود ندارد و شما حتما باید با گوشی خود صدا را کنترل کنید یا مکالمه و موسیقی را قطع و وصل کنید. در مدل ها ی گرانتر شامل پدهای کنترلی به صورت دکمه یا لمسی هستند که کاملا بدون لمس کردن گوشی هوشمند خود می توانید ولوم صدا یا اهنگ و تماس ها را کاملا کنترل کنید و دستیارهای صوتی مانند سیری یا گوگل اسیستنت را فعال کنید. پس حتما موقع خرید هندزفری بی سیم این نکته را مد نظر داشته باشید.

قابلیت ضد آب و ضدگرد و غبار

خرید هندزفری بی سیم

اگر هدفتان از خرید هندزفری بی سیم ، ورزش و فعالیتهایی باشد که بیشتر در طبیعت یا محیطهای باز مثل پارک باشد باید دقت کنید که هندزفری مورد نظر شما در برابر رطوبت ، اب و گرد وغبار مقاوم باشد. پس باید موقع خرید هندزفری بی سیم بررسی کنید که ان دارای استانداردIPX باشد و هر چقدر اعداد وارقام این استاندارد بالاتر باشد میزان مقاومت هندزفری در برابر گردو غبار و اب بالاتر است مثلا در IPX5 در برابر نفوذ اب به صورت پاشیدن شدید مقاوم است اگر عدد قبل از X قرار بگیرد مقاومت هندزفری را در برابر گردو غبار نشان می دهد مثلا IP5X که در برابر گرد وغبار مقاوم است ولی ضد اب و رطوبت نیست پس سعی کنید حتما این مورد را موقع خرید هندزفری بی سیم بررسی کنید.

در پایان

خرید هندزفری بی سیم

این تنها بخشی از نکاتی است که شما می توانید در صورت تمایل هنگام خرید هندزفری بی سیم مد نظر داشته باشید مطمنئا همه هندزفری های بی سیم ممکن است تنها دارای دو یا چند مورد از موارد بالا را داشته باشند که مسلما در میزان قیمت انها موثر است پس قیمت هم از ان مواردی است که باید موقع خرید هندزفری بی سیم به ان توجه داشته باشید. ولی در کل هندزفریهای بی سیم از ان وسایلی هستند که واقعا در تمام شرایط و موقعیتها می توانند کاربردی باشند و واقعا ارزش خرید را دارند.